NLP למימוש החלטות לשנה החדשה בהצלחה

הרבה מההחלטות שלנו בכלל ולשנה חדשה בפרט שורדות רק כמה ימים או שבועות,. ישנן דרכים להגדיר את המטרות שלנו באופן כזה שלהגדיל את הסיכוי לכך שגם ניישם אותם. היום נתמקד במספר נקודות חשובות לדרך הגדרת מטרותינו, קחו אותן כטיפים עיקריים שיסייעו למקד ולממש את ההחלטות לשנה החדשה. ובכלל בואו נתחיל:

היו ברורים לגבי מה שאתם רוצים לא מה אתם לא רוצים

אנשים רבים מגדרים לעצמם החלטות לשנה הבאה על דרך השלילה כמו: "אני לא רוצה להיות שמן כל כך" "אני לא רוצה לעשן" אבל ההחלטות האלו מתרכזות במה אתם לא רוצים ולא במה שאתם כן רוצים. אם מישהו אומר לכם אל תחשבו על מטוס אדום, אתם חייבים לדמיין מטוס אדום רק בשביל לעבד את הבקשה שלו. אז החלטות כמו "אני רוצה להפסיק לאכול שוקולד" רק יגרמו לנו להתעסק ולחשוב בשוקולד. ההחלטה שלנו צריכה להיות מבוססת באופן חיובי כמו "אני רוצה לאכול יותר בריא ולשלב אכילת פירות בתזונה היומיומית שלי".
התחילו לחשוב מה אתם רוצים, לא מה אתם לא רוצים. זהו שלב ראשון בשליטה בראש שלנו. ללמוד איך לגבש ולהגדיר את היעדים שלנו במה כן רוצים להשיג, מה יהיה הדבר הרצוי החיובי שנשיג

2. היו מדויקים ולא כלליים ומעורפלים

לומר לעצמנו 'אני רוצה להיות רזה' יכול להיות מטרה מצוינת, אבל זה קצת כללי להחלטה לשנה חדשה. אם ככה הגדרנו לעצמנו ואז "זכינו" וירדנו 2 ק"ג, המוח שלנו יכול לחשוב שהשגנו את המטרה ולהחזיר אותנו בחזרה למצב בו התחלנו ולאף להשיב את הקילוגרמים שהסרנו ולעיתים יותר. אנחנו צריכים להיות הכי ברורים וספציפיים שאפשר, ואפילו ניתן תאריכי יעד מדויקים כמו: "אני רוצה לרדת 5 ק"ג עד טבת" ☺ - ההגדרה הזאת מאוד מדייקת ונותנת למוח שלנו הנחיה ברורה.

הגדרה למטרה/החלטה חדשה היא יכולת נרכשת. לעתים קרובות מאוד אנחנו לא מספיק ברורים עם עצמנו ועם אחרים, והתוצאה היא תחושות אכזבה חוזרות והרגשת כישלון. בהשקעה בהגדרת המטרה יש לשנות ולכוון להצלחה.

3. ודאו שאתם האחראים והשולטים בנדרש למימוש ההחלטה לשנה
החדשה

רבים עושים החלטות שתלויות באנשים או גורמים אחרים שיעשו דבר\ים נוסף\ים או יפעלו באופן מסוים. תלות בגורם/גורמים אחרים עשוי להיות הדבר שיכריע בין ההצלחה בהשגת המטרה לבין אי הצלחתה להתממש. אנחנו צריכים לשאוף לכך שמטרות שנגדיר מימושם ימצא בשליטתנו.

במצבים בהם עלינו להיות חלק מהחלטה/מטרה שאליה מקושרים גורמים/אנשים נוספים, התמקדו גם במה ואיך שאתם יכולים לעשות על מנת להניע ולגרום לאחרים לעשות את חלקם בהשגת המטרה. זאת נעשה באמצעות זיהוי מה ואיך מפעיל את האחר

4. תרגלו מנטאלית את השגת המטרות

אתלטים רבים למדו לדמיין את הניצחון שלהם, הם עשו זאת שוב ושוב ושוב, וכך הובילו עצמם לניצחון. ככל שתעניקו למוח שלכם תמונה ברורה של איך השגת המטרה נראית, כך המוח שלכם ימשוך לכיוון המטרה, כמו ספינה בליל סופה שמטרתה להגיע לחוף מבטחים, ואור המגדלור מנחה אותה בדרך להגיע "לחוף המבטחים".

אז אם אנחנו רוצים להפסיק לעשן, אנחנו נצייר תמונה ברורה של החיים שלנו כפי שיהיו, יראו וירגישו כשהגוף שלנו בריא יותר ונקי מניקוטין.

לדמיין את כל האספקטים החיוביים של ההחלטות שלנו לשנה החדש שוב ושוב ושוב, ראו את הדרך אותה תחוו עד שתגיעו למטרה עצמה. צעדים שיוביל אתכם למימוש ואי אפשר יהיה לעמוד בפניכם.

הקדישו בכל יום כמה דקות שבהם אתם רואים בבירור את המטרות שלכם. צרו תמונה ברורה בראש שלכם לאופן שבו זה יהיה, כונו את איכות התמונה, כמו בהירות, גודל וצבע, כך שהיא תהיה מושכת עבורכם. דמיינו מה תאמרו לעצמכם ולאחרים כשאתם משיגים את המטרה, וחוש איך זה מרגיש טוב. חזרו על התהליך הזה כמה שנדרש, זה ייתן למוח שלנו תמונה ברורה של מה אנחנו מחויבים להשיג.

5. אם אתם משנים מנהג לא רצוי, ודאו שאתם מבינים את היתרונות שאתם מפסידים בהפסקת המנהג

זוהי אחת הנקודות החשובות יותר ביצירת שינוי בחיינו, ויחד עם זאת היא הנקודה שיותר מפוספסת. אם ניסיתם לשנות משהו בעבר ולא הצלחתם, אחד מהדברים היותר סבירים שקרו הוא שההתנהגות הקודמת נתנה לנו הטבות שהמוח לא רצה לוותר עליהם. לחלק מהאנשים עישון סיגריה מרגיע אותם, יש כאלו שאכילת ג'אנק פוד מנחמת אותם. ההטבות עצמן הן טובות, המנהג עצמו הוא לא טוב או לא רצוי. אם אחנו רוצים שיישום ההחלטה שלכם יחזיק מעמד, אנחנו צריכים למצוא דרכים חלופיות להשיג את ההטבות האבודות. לדוגמה, אם עישון היה מרגיע אותנו, אז ההחלטה לשנה הבאה צריכה לכלול מציאת דרכים חדשות ועדיף מהנות יותר להירגעות.

הסוד לניהול נכון של שינוי הוא להבין מה עובד ומה נכון לנו מאופן ההתנהגות הישן, ולקחת אותו איתנו לאחר השינוי. זה נכון לגבי שינוי בחברות גדולות או בחיים האישיים. אם אתם משנים מנהג כלשהו, שאלו את עצמכם: אלו יתרונות היו למנהג הישן? ואז ודאו שהיתרונות משולבים בהתנהגות החדשה

במרכז האיוקה מתקיימים טיפולים אישיים באמצעותNLP ואף לימודי NLP

אני כאן לרשותכם לשיחת התייעצות ובכל שאלה, וכמובן אתם מוזמנים להשאיר פרטים בדף צור קשר שלנו.

שלכם, דינה