רייקי מגביר את הסיכוי להצלחה בהפריה מלאכותית

טיפול בשיטת הרייקי מגביר את הסיכוי להצלחה בהפריה מלאכותית מחקר במרכז הרפואי "העמק"
מאת פליקס פריש, מעריב, 7 בספטמבר 1998
טיפול בשיטת "רייקי" לנשים העוברות טיפולי הפריה חוץ גופית - מעלה את הסיכוי להיכנס להריון ב-75 אחוז. כך עולה ממחקר חדש שבוצע במרכז הרפואי "העמק" בעפולה.

במחקר, שנערך בתחילת השנה במחלקת היולדות במרכז הרפואי העמק, נבדקו 104 נשים בגילאי 31-32, שעברו הפריה חוץ-גופית.

במהלך החזרת העובר המופרה אל הרחם, עברו כמה מן הנשים טיפול בשיטת רייקי, שהחל כמה דקות לפני החזרת העובר ונמשך גם כרבע שעה לאחר התהליך הרפואי.
יותר מ-45 אחוז מן הנשים שטופלו ברייקי הצליחו להרות ואילו מבין הנשים שעברו טיפולי הפריה רגילים, הרו רק 26.1 אחוז - האחוז הממוצע של הריונות בהפריה חוץ גופית.

רייקי היה שיטת טיפול אלטרנטיבית שיובאה למערב מן המזרח הרחוק. הטיפול בשיטה זו כולל "ריחוף" של ידי המטפל בקרבה רבה לגוף המטופל, והעברת אנרגיה לאזור שבסביבתו נעות הידיים.

מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי העמק, פרופ' אליעזר שלו, אמר בתום המחקר כי "המפגש בין הרפואה המערבית המודרנית לבין תפיסות שמקורן במזרח הרחוק, כדוגמת רייקי, מלווה בחשדנות הדדית". לדבריו, "האלמנט המתסכל בהפריה החוץ גופית הוא הניגוד בין הטכנולוגיות המשוכללות והידע המקצועי הרב לבין אחוזי ההצלחה הנמוכים יחסית".
פרופ' שלו אמר כי הטיפול המשלים הגביר את הנינוחות והרוגע בקרב המטופלות. "העבודה על הצד הרגשי והפסיכולוגי אצל האישה הוא לא פחות לגיטימי מכל גישה רפואית טהורה", סיכם פרופ' שלו.
במרכז האיוקה מתקיימים קורס רייקי וקורס רייקי ומודעות