מעשה ב-4 סיפורים

אחד הכלים המוצלחים ב-NLP הוא השימוש במטאפורות או בסיפורים.

בסיפור\במטאפורה קיימת עוצמה מלמדת, פותחת צוהרי התבוננות חדשים, אפשרויות נוספות, מבלי שהדברים יוכוונו ישרות לאדם שמולנו .

סיפורים שמשו בתקופות השבטיות את הדרך ללמד ולהנחיל את החוכמה והידע לצעירים .

סיפורים שימשו תמיד מקור ל"כנס את המאזין/מאזינים" למרחב פותח וקבלה, מאחר והינם נטולים מה"אצבע המצביעה" "מאשימה" .

כמו-כן השומע מגיע באופן עצמאי לתובנות, לראיית הדברים מזווית אחרת/שונה, הוא מגיע אל הדבר הנכון מתוכו – ולדבר ערך רב ומכריעה בתהליך השינוי ההבנה שעובר

ממליצה לכולם לנסות את הכלי הנהדר הזה, כלי הסיפור, נסו וראו מה קורה.

להלן ארבעה סיפורים עם מסר ועוצמה, ששמעתי במהלך חיי. הם אינם שלי, ואם אתם בעלי הסיפור או מכירים את בעליו, אתם מוזמנים לספר לי על כך, ואתן את הקרדיט.

אני מקווה שתיהנו מהם ותחלקו אותם עם הסובבים אתכם, ואף תעשו בהם שימוש בעבודה ובחייכם בכלל.

השאלה החשובה ביותר

במהלך השנה השנייה ללימודי בבית הספר לאחיות, נתן לנו המרצה בוחן פתע. נחשבתי לסטודנטית מאוד יסודית, עברתי על כל השאלות לפני שעניתי עליהן. כשהגעתי לשאלה האחרונה נכתב בה כך: "מהו שמה הפרטי של הגברת שמנקה את בית הספר?" הייתי בטוחה שזו סוג של בדיחה של המנחה. יצא לי לראות את הגברת שמנקה מספר פעמים, היא הייתה גבוהה, שיערה חום ובשנות החמישים לחייה. מעולם לא דיברתי איתה, גם לא יכולתי להיזכר אם החלפתי איתה ברכות שלום, אז איך אדע את שמה??? הגשתי את הבוחן שלי, כשאני מותירה את התשובה האחרונה ללא מענה. לפני שהשיעור נגמר, אחד הסטודנטים שאל את המרצה, האם השאלה האחרונה תיחשב בציון הבוחן. "בהחלט!!!" השיב הבוחן, והוסיף: "בקריירה שלכם אתם תפגשו אנשים רבים. כולם חשובים. הם ראויים לתשומת הלב שלכם ולאכפתיות שלכם, אפילו אם כל מה שאתם עושים זה מחייכים ואומרים שלום". אף פעם לא אשכח את הסיפור ואת השיעור שלו. ו....כמובן שביררתי ומצאתי ששמה של המנקה היה דורותי.

טרמפ בגשם

בחצות ליל סופה וגשם, בכביש המהיר באלבאמה. עמדה גברת בצידו של הכביש בזמן שסופת הגשם מכה בה. רכבה נתקע. נואשת חיכתה כבר זמן שיחלוף משהוא וייתן לה טרמפ. וכשהיא כבר רטובה עד לשד עצמותה היא מחליטה לנסות ולסמן לרכב הבא שחולף. חלפו שניות ורכב בו נהג בחור צעיר עצר לסייע לה. בתקופה, זו של שנות ה-60 כמעט ולא נשמע דבר שכזה, בשעת ליל כה מאוחרת ובכביש מהיר – ליצור טרמפ!? הנהג הצעיר אוסף לרכבו את הגברת ומסיע אותה ליישוב הקרוב שם דואג למצוא סיוע חילוץ לרכבה, ומונית שתסיע אותה חזרה לביתה. ניכר בה שהיא מאוד ממהרת, ועם זאת ביקשה לקבל את כתובתו של הנהג שסייע לה כה רבות, הודתה לו ונסעה לדרכה. 7 ימים חלפו ואז אותו אירוע ביום הגשום, ונקישות נשמעות על דלתו של הבחור שסייע לה. להפתעתו, גילה שטלוויזיה גדולה וצבעונית נשלחה אליו. פתק מיוחד צורף לטלוויזיה, ובו נכתב: "תודה רבה על הסיוע שנתת לי באותו יום גשום בכביש המהיר. הגשם הכתים, לא רק את בגדיי, אלא גם את רוחי. ואז אתה הגעת. בזכותך, הצלחתי להגיע למיטתו של בעלי הגוסס, רגעים לפני מותו. האל יברך אותך על העזרה שנתת לי ועל הדאגה לאחר שהפגנת. שלך, גברת נט קינג קול

תמיד תזכרו את אלו שנותנים לכם שירות

בימים בהם גלידה עלתה הרבה פחות, נכנס לו ילד לבית קפה בעיירה כלשהי בארה"ב. הוא שאל את המלצרית: "כמה עולה גלידת סאנדיי?" המלצרית השיבה ש-50 סנט. הילד ספר את המטבעות שבידיו. בינתיים אנשים נוספים מחכים לקבל שירות והמלצרית מאבדת סבלנות. ושוב הילד שואל: "כמה תעלה גלידה פשוטה?" המלצרית השיבה לו ש-35 סנט. אם כך, אמר הילד, אבקש את הגלידה הפשוטה. המלצרית הגישה לו את מבוקשו ואת החשבון. הילד סיים, ניגש לקופה ושילם, והלך לדרכו. כאשר ניגשה המלצרית לנקות את השולחן בו ישב הילד, היא נדהמת לגלות 15 סנט, הטיפ שהשאיר לה הילד.

המכשולים בדרך

בימים עתיקים, החליט מלך אחד הניח סלע גדול באמצע דרך. לאחר שהניח את הסלע, הוא התחבא באזור על מנת לראות מה יעשו אלו שיתקלו באותו הסלע. רבים מאנשי עיר המלך העשירים עברו ופשוט עקפו את הסלע מסביב. אחרים האשימו את המלך שלא שמר על הדרכים נקיות ומסודרות, אבל אף לא אחד מהם ניסה להזיז את הסלע הגדול מהדרך. ואז עבר בדרך איכר, כשהוא סוחב משא ירקות רבים. כשהגיע לסלע, האיכר הניח את הירקות בצד וניסה לדחוף את הסלע הצידה. לאחר ניסיונות רבים וקשים מאוד, הוא הצליח להזיז את הסלע לצד הדרך. כאשר האיכר הרים את משא הירקות שלו, הוא הבחין בתיק שהיה מונח במקום שבו היה הסלע. בתוך התיק היו מטבעות רבים ופתק מהמלך שמציין שהמטבעות מיועדים למי שיסיר את הסלע מהדרך. האיכר למד את מה שרבים אחרים לא הבינו: כל מכשול בדרך, מיצג אפשרות לשיפור המצב שלנו ותנאי החיים שלנו.

במרכז האיוקה מתקיימים טיפולים אישיים באמצעותNLP ואף לימודי NLP

אני כאן לרשותכם לשיחת התייעצות ובכל שאלה, וכמובן אתם מוזמנים להשאיר פרטים בדף צור קשר שלנו.

שלכם, דינה